petek, 30. marec 2012

Spopad velikanov glasbenih nesoglasij

Ponovno brskanje po naftalinu, po izredni zbirki CD-jev in potem končno zadetek v polno. Danes pa mislim, da bi bil lahko dan za spopad neverjetnih ritmov kitar in kultnih pesmi za vse, ki prisegajo na punk ali punk rock. No, takšen spopad ritmov, kitarskih riff-ov in močnega jeznega glasu s priokusom upora do oblasti, se je pričel nekje 1976 leta v Londonu, Anglija. Mogoče tisti, ki malo poznate zadeve ste že ugotovili o kateri skupini je govora, za vse ostale pa v vednost, da beseda SPOPAD prevedeno v angleščino pomeni THE CLASH in to je ime skupine, ki je zasedla to častno mesto na mojem blogu. Iz celotnega repertoarja skupine sem danes poslušal koncert skupine iz leta 1982, ki je bil izdan na CD-ju šele 2008 leta in sicer 6 let po smrti Joe Strummer-ja, ki je bil srce skupine, skupina je dušo našla v Mick Jones-u in preostalo telo v Paul Simonon-u in Terry Chimes-u. Skupina je imela na začetku nekako sporno in retro punk ime (Weak Heartdrops and the Psychotic Negatives), vendar pa je nekega popoldneva popolno razodetje ob branju dnevnega časopisa doživel basist Paul Simonon in pojavil se je predlog o imenu in ko so se vsi strinjali so se rodili The Clash. Simonon je pred kratkim, ko so bili sprejeti v “Rock’n’roll hall of fame”, rojstvo imena te super skupine opisal nekako takole:
“It really came to my head when I started reading the newspapers and a word that kept recurring was the word 'clash', so I thought 'The Clash, what about that,' to the others. And they and Bernard, they went for it.”

Nekako lahko nastanek skupine povežemo z globoko senco še ene angleške kultne punk skupine Sex Pistols, katerim so na nekaterih koncertih celo ogrevali obiskovalce / publiko. Vendar pa po razpadu pištol prevzamejo primat in v sicer kratkih 10 letih obstoja nanizajo mnoge uspešnice in posnamejo 6 studijskih plošč, na katerih je neverjetnih 120 pesmi in marsikatera od njih je seveda v očeh punk publike kultna, »must have« pesem, ki predstavlja odsev neke generacije, prostora in časa, ko je imel upor proti ustaljenim normam še nek smisel. Prisotna je bila želja po izboljšanju socialnih vrednot.

V letih po razpadu, se je pojavilo veliko namigovanj, da bi se skupina ponovno zbrala vsaj za koncertno turnejo, vendar pa zaradi zasedenosti »srca in duše« skupine, se je ponovna popolna združitev skupine nekako odmikala vse do nepričakovane smrti »srca« skupine Joe Strummer-ja, ki je umrl zaradi prirojene srčne napake, ki je po 50 letih ustavila srce velikega človeka punk rock scene. Tako nam ostaja le spomin in 120 pesmi legendarne skupine The Clash.

Naslov koncertnega CD-ja, ki sem si ga po dolgem času zavrtel in ga poslušal v povsem drugačni luči kot v mladosti njihove studijske izdelke je »Live at Shea stadium 1982«, na njemu je zbranih 16 super pesmi, nekaj od teh pa jih bom sedaj tudi predstavil.

The Clash – Live at Shea Stadium 1982 (izdano 2008)

  1. "Kosmo Vinyl Introduction"
  2. "London Calling"

Besedilo za pesem je napisal Joe Strummer in sicer je nastala po nuklearni nesreči elektrarne “Three Mile Island” in je nekakšna refleksija na dogodke, ki so povezani s to nesrečo. Sam Strummer je o nastanku pesmi in tistemu obdobju povedal: “We felt that we were struggling about to slip down a slope or something, grasping with our fingernails. And there was no one there to help us.” Pesem danes pred vsako domačo tekmo zavrtijo na Stanford Bridge-u (Chelsea stadium) in na Loftus Road Stadium (Queens Park Rangers stadium).

  1. "Police on My Back"
  2. "The Guns of Brixton"

Zanimiva pesem, z zelo zanimivo polno pulzirajočo bas linijo, ki se je rodila izpod peresa basista Paul Simonon-a in je prva njegova pesem, ki so jo The Clash posneli. Pesem se je od nastanka dalje vedno pojavljala na koncertnem repertoarju in je ena izmed redkih pesmi, ki jo je pri The Clash zapel Paul Simonon. Čudovita bas linija, vredno vsake sekunde poslušanja.

  1. "Tommy Gun"
  2. "The Magnificent Seven"

Pesem polna energije, socialnega pomena govori o preprostem delavcu in njegovem dnevu, kako se z željo v srcu odpravlja na delo, da bi svojemu dekletu lahko nudil vse kar ji ponujajo razne reklame in napisi. No ja pesem je nekako zanimiva tudi zaradi prvih zametkov »rap punk rock-a« , ki je tudi nekako popopran z reggie ritmom.

  1. "Armagideon Time"
  2. "The Magnificent Seven (Return)"
  3. "Rock the Casbah"

Pesem, ki ne potrebuje posebne predstavitve, je verjetno ena njihovih boljših, kompleksnejših stvaritev, kjer se prepletajo besede različnih jezikov od arabskega, hebrejskega, turškega in sanskrt jezika. Sama beseda Casbah pa pomeni citadela in na začetku koncerta Joe povabi vse skupaj v Casbah in koncert se začne.

  1. "Train in Vain"
  2. "Career Opportunities"
  3. "Spanish Bombs"
  4. "Clampdown"
  5. "English Civil War"
  6. "Shoul I Stay or Shoul I Go"

Pesem, klasika, himna in ne vem kaj vse je že zapisano in verjetno v svojem kontekstu same resnice, ki grmijo iz zvočnikov. Posebnost pesmi je verjetno dvojezičnost, angleščina Mick-a in španščina Joe-a, se prepletata in tvorita fenomenalno zmešnjavo, posebnost pesmi. Super kultna pesem, carsko.

  1. "I Fought the Law"

Konec koncev fenomenalni izdelek, vreden vsakega centa in časa, ki je namenjen zanj. Kot bi marsikateri angleški zanesenjak dejal: »MUST HAVE ITEM!!!«


 Prof. M2M

torek, 27. marec 2012

Živali kričijo in iz naftalina hitijo

Danes po nekem naključnem neverjetnem in nepojasnjenem glasbenem izboru sem se ponovno vrnil v neke radostne glasbene užitke svoje mladosti. Po meni neznanem ključu za izbor, sem danes v svojem MP3 predvajalniku poslušal enkratno zbirko največjih dosežkov skupine, ki je že dolgo v pokoju, a njeno izročilo ostaja, vendar pa je vprašanje, če današnja mladina sploh ve, kdo so in kaj so nam zapustili. Zato vam bom poizkusil s komentarji določenih pesmi iz njihove zbirke približati same začetke R´n´B-ja pa lahko rečemo tudi ROCK-a in seveda celotno paleto glasbenih smeri, ki jih danes poznamo.

No ja začetki skupine segajo v 1962 leto, a šele 1964 leta s svojim neverjetnim blues pevcem Eric Burdon-om posnamejo prve klasike v glasbi »Baby let me take you home« in »The house of the rising sun«, ki jih povzdigneta med nesmrtne legende že v času njihovega delovanja. Leto, ki sledi živali postrežejo še z neverjetnimi pesmimi kot so »Boom boom«, »Don't let me be misunderstood«, »We gotta get out of this place« in seveda »It's my life«. Leto 1965 je bilo tako polno presežkov a skupina ne miruje in v naslednjih letih še naprej niza uspehe in potrebno je omeniti še pesmi kot so recimo »I'm mad again«, »I'm crying« in »Bright lights, big city«.

Seveda vsaka pravljica ima tudi svoj konec in tako so po večkratnih reinkarnacijah zakopali svojo živalsko ustvarjanje in zapustili opus za mlajše generacije, ki jih seveda preigravajo, poslušajo in ne da bi se zavedali spoznavajo začetke neke glasbene ekstremne pop kulture.

The Animals - Best of the Animals [Original Recording Remastered]

»The house of the rising sun«, verjetno ena prvih pesmi , kultnih pesmi ki preseže dolžino 4 minut, kar je za daljno leto 1964 nesprejemljivo, a navkljub temu postane velik hit. Sam bi jo neka uvrstil med jezne žalostinke, ki govori o problemu odraščanja in sprejemanja svojih tako neljubih korenin, a kaj ko se v življenju vse vrača in tudi sami se vračamo v svojo hišo vzhajajočega sonca, v svoj domači kraj, v svojo rojstno hišo, v svoje otroštvo in takrat resnično spregledamo in sprejmemo našo zapuščino.

»Don't let me be misunderstood« čudovita izpovedna ljubezenska pesem o svojih občutjih in bojaznih, da bi te ljudje, ki ti pomenijo vse na svetu, razumeli povsem narobe. Borimo se z nevednostjo odraščanja s svojo voljo, ki v marsikaterem primeru pomeni nestrinjanje z ustaljenimi normami.

»We gotta get out of this place« razumljivo poziva k umiku iz nekega nezadostnega, nehvaležnega in nezdravega življenja, kliče po spremembi v življenju odraščajočega človeka. Fenomenalna pesem, ki kaže začetke upora mlajših generacij nekim ustaljenim normam kot so: »Sin nasledi očeta, hčerka postane mati brez možnosti po svoji izbiri življenja, itd.«

»Baby let me take you home« pesem je seveda nekakšna poskočna, vesela podoknica in napeljuje k zapeljevanju. Čeprav ima pesem en vokal, je verjetno prva pesem kjer se pojavi dvogovor oziroma ogovarjanje punce in potem sledi njen odgovor, ki pravi »Baby won't you be my man«.

»Boom boom«, blues je tu doma, iz zvočnikov kriči in se trese, pojavijo se tudi prvi zametki kitarskih »riff-ov«, ki pa še nima popačenosti zvoka. Blues ni samo počasen, zasanjan in cool, kar se kaže pri glasnem kričanju Eric-a »Come on shake it baby«.

»I'm mad again«, fenomenalni primer počasnega izpovednega in zasanjanega blues-a. Dodatni opis mislim da tu ni potreben.

»It's my life« bas riff, se prepleta s kitarskim riff-om in Eric vse to začini z neverjetnim vokalom, z enkratnim besedilom in krikom po želji da okolica dojame in sprejme, da je to pa le moje življenje in sam z njem delam kar želim. Hmmm, lahko bi rekli, da so meni in vašim staršem takšni kriki znani, prav tako so bili znani našim staršem in tudi generacijam pred tem in znani bodo tudi generacijam, ki sledijo. Očitno pesem z zgodovino in prihodnostjo.

Sicer pa je zbirka polna prekrasnih pesmi, zapis neke generacije in vsekakor vredna poslušanja, ko se kitare prepletajo z neustrašnim ritmom bobnov in prekrasnimi harmonijami kultnih Hammond orglami.

Prof. M2M

sobota, 24. marec 2012

Pivo in šola

Naš ogled Pivovarne Union je minil brez pretresov in verjamem, da ste od samega obiska nekaj tudi pozitivnega in novega izvedeli o tej tako hvaljeni in iskani pijači. Ker vem, da to pijačo večina od vas rada tudi konzumira, sem pripravil za vas nalogo. In sicer objavil bom tri možne naslove, sami si izberete enega in napišete od 6000 do 12000 znakov do najkasneje sobote 31.03.2012 !

Naslovi so:

1. Nastanek piva (zanima me zgodovina nastanka piva, kje, kako in kdo)

2. Domača pivovarna (kako bi naredil pivo doma, tukaj je veliko raziskovanja, super naloga ki sem se je tudi sam lotil za projekt na področju ekonomije na fakulteti)

3. Pivovarna Union (kdaj, kako, kje in kdo jo je naredil in kako se je razvijala skozi leta)


Seveda najboljšim obljubim nagrado, ki pa je ne bom razkril danes, zato obilo užitkov pri izvedbi naloge.


Prof. M2M

nedelja, 18. marec 2012

Test

Samo v vednost, test je bil popravljen v petek ob natanko 23.56 uri ko sem poslal oceno Hoffmanu. Ostali, ki ste mi poslali email ste neuradne ocene izvedeli, ostali pa še ne. Če želi te vedeti oceno pošljite email.

Ocen žal ne bom objavljal zaradi pravno formalnih zapletov.

Hmmmm, v torek prvi dve uri ponovno pišemo test, tisti ki pa ste s pozitivno oceno zadovoljeni pa ste opravičeni odsotnosti v torek pri prvih dveh urah.

 Prof. M2M

torek, 13. marec 2012

Vaje za test

No vedno rad ustrežem želji svojim znanja željnim junakom iz 2.O....

Pripravil sem vam izbor, mislim da dvanajstih nalog, ki so tako preproste a nekako drugačne, da kar ne morem verjeti samemu sebi kakšne naloge bom dal v test. Vse to je za vas prelahko in se bojim, da boste iz tega naslova vsi pisali, hmmmm....... No ja, pustimo se presenetiti.

Naloge so tukaj!!!

Želim vam obilico užitkov pri reševanju nalog, če pa bi bil kdo junak in objavil rezultate v komentar do četrtka, ko bomo naloge pregledovali v šoli, pa bo seveda temu primerno nagrajen (ocena + pozitivne točke v odvisnosti od ocene).


Uživajte,

                         Prof. M2M

PS: nove ugotovitve
3. frekvenca je 50Hz
5. ni prevodnost ampak upornost

no zaenkrat tole do 17 ure kar sem ugotovil, prof. M2M

PS: še zadnji popravki ob 18 uri

9. frekvenca je 50Hz

zdej pa to je to !!!  Prof.M2M

sreda, 7. marec 2012

Strokovna ekskurzija v Munchen

No pa še jaz....... Na žačetku bom nekako poizkušal opisati moje videnje poteka ekskurzije, za katero menim da je nadpovprečno uspela. Začetek ekskurzije pred šolo je bil brez pretresov in po opravljeni dolžnosti pregledovanja in iskanja alkoholnih pijač (ki jih ni bilo) smo se odpravili proti našemu cilju. Pot je minila brez posebnosti s tremi postanki in ob 8 uri smo se parkirali pred BMW salonom. Ogled BMW trojčka (muzej, tovarna in salon) je minil brez problemov, nekateri dijaki pa so že bili nekako utrujeni od poti, tako da smo se napotili v Dachau, kjer je bil na vrsti kosilo (pojedli smo vse kar so imeli) in ogled koncentracijskega taborišča Dachau. Po ogledu smo odšli v hotel, se namestilim, ter odšli na večerjo, po tem pa proste urice do 22 ure z dovoljenjem za pitje piva v "zelo" omejenih količinah. Lahko povem, da ste se dogovora lepo držali, pa čeprav verjamem, da ste poizkušali dogovor tudi malo prirediti, vendar ker imam same dobre fante, ki so stopili skupaj, se niso dogajale nobene nenormalne, nedovoljene stvari. Res je, da je Miha iskal svoj "nos", pa da nekateri niste spali, pa da ste se tudi pohecali in poveselili, vendar čez dovoljeno mejo ni stopil nihče. Drugi dan je Miha poskrbel da ste bili pokonci ob šestih in da ste se pripravili, umili in pojedli zajterk do našega odhoda, ki je bil planiran ob 8 uri. Odrinili smo proti Allianze Areni, kjer ste se slikali in nekateri verjetno tudi doživeli enega izmed vrhov ekskurzije (nekareti ste pač nogometni navdušenci). Pot nas je nato vodila do Olimpijskega stolpa, kjer smo si poleg prekrasnega razgleda ogledali tudi Rock muzej. Po eni uri smo odrinili proti Tehničnem muzeju in si v njem ogledali razna čudesa tehnike in demonstracijo faradejeve kletke. Ob 16 uri smo odrinili proti domu, a smo se na poti ustavili še na večerji (ponovno smo pojedli vse kar so imeli). Tukaj smo si profesorji vzeli še nekaj časa za neuradno konferenco. Nato smo siti nadaljevali pot proti Ljubljani, kamor smo prišli nekaj čez 23 uro. Vse to, kar sem opisal je uradni del ekskurzije, ki ste jo plačali 131,00€, vendar ekonomska računica še ni dokončno narejena, tako da se lahko pripeti, da boste dobili nekaj denarja tudi povrnjenega, vendar o tem čez približno en teden. Neuradni del pa jaz ne bom opisoval, ker ......

Ekskurzija za mene (ki sem bil bolan) kot vodjo poti in enega od dveh organizatorjev je bila stresna in težavna, vendar pa ko sem v Sloveniji pogledal vaše zadovoljne obraze z nasmehi, sem vedel da je bil moj čas kvalitetno porabljen in sem s tem dobil tudi potrdilo, da znate ceniti dobro delo, organizacijo in vodenje na taki poti. Hvala vam.

Po tehtnem razmisleku bom vsakemu, ki bo delo do konca opravil do konca tedna (poročilo na blogu) podaril 5 pozitivnih točk.


Prof. M2M